اسلاید شو

عمومی > پیامدهای سبک شمردن نماز و فواید اهمیت دادن به آن - خانواده سالم


اگر کسی به شما احسانی کند و کمکی به شما کند، پولی بدهد و یا … .  شما از نظر اخلاقی وظیفه خودتان می دانید که به او احترام بگذارید و ...
إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِکْرِی (طه آیه 14﴾

من الله هستم ، معبودى جز من نیست ، مرا پرستش کن و نماز را براى یاد من به پادار.

 

ما نسبت به نماز به عنوان یک فرمان الهی و حکم خدایی وظیفه اجرا ء و اطاعت داریم ، خداوند متعال دستوراتی از طریق پیامبر و ائمه ( ع ) به   بندگانش داده است  و بر آنها نیز واجب است که عمل کنند و اطاعت کنند اینجا چند بحث مطرح است . بحث عبد بودن که ما خود را بنده خداوند می خوانیم ، بنده وظیفه دارد که از دستورات مولای خودش اطاعت کند چنانچه در قدیم هم غلامان ملزم بودن که دستورات مولای خودشان را بدون چون و چرا و کم کاست اطاعت کنند .

مطلب دوم اینکه شکر منعم واجب است . اگر کسی به شما احسانی کند و کمکی به شما کند، پولی بدهد و یا … .  شما از نظر اخلاقی وظیفه خودتان می دانید که به او احترام بگذارید و حرف او را گوش کنید. اگر به شما بگویند  ده میلیون به شما می دهم به شرط اینکه شما هر چه من گفتم عمل کنید ، قطعاً شما در مقابل گرفتن آن پول حاضر هستید که به حرفهای او نیزگوش دهید ، خداوند متعال نعمتهای فراوانی به بندگانش داده که قابل شمارش نیست به فرموده خود قرآن ، شما نمی توانید نعمتهای خداوند را بشمارید . ( لا تحصوها) مثلاً همین نعمت سلامتی که شاید میلیاردها تومان یا بیشتر ارزش داشته باشد که اگر شما مریض شوید گاهی حاضرید تمام دارایی خود را بدهید تا دوباره سلامتی خود را بازیابید پس از آن ده میلیون آن فرد هم بیشتر ارزش دارد . لذا اگر بخواهبم بگوییم که خداوند این همه لطف به ما فرموده و در مقابل آن از ما خواسته به حرفهایش گوش دهیم یکی ازآن فرمایشات خداوند خواندن نماز است . البته اینجا فرق دیگری نیز هست و آن اینکه آن فردی که به ماپول دهد و بگوید فلان کار را انجام دهیم ، بازگشت این عمل ما به آن فرد و سودش در جیب او می رود ولی در این نما ز خواندن که بخاطر شکر و عمل کردن به دستورات خداوند است سودش هم به جیب خداوند نمی رود بلکه سودش نیز به خود ما بر می گردد که آن هم بهشت است پس لازم شد که عمل کنیم و در این عمل باز به خودمان نفع رسانیده ایم . هم نعمتها را استفاده می کنیم و هم از طریق این خواندن نماز برای آخرت مان هم کار کرده ایم و سود بسیار زیادی به خودمان رسانده ایم . پس خواندنش واجب و نیز سبک شمردن آن باعث عقوبت و عذاب یعنی اگر سبک بشمارید به فرموده یکی از معصومین ( ع) 15 گرفتاری به انسان مبتلا می شود که بر خی مربوط می شود به دنیا و برخی به قبر و قیامت است در مورد بخش اول سئوال که وظیفه ما در مقابل نماز چیست نکته ای دیگر را اضافه کنم و آن اینکه خداوند به انسان لطف کرده و به او عقل داده تا از حیوان متمایز باشد و او را اشرف مخلوقات عالم قرار داده این اشرفیت و عاقل بودن طبیعتاً وظیفه انسان را نیز سنگین تر می کند . چون عقل دارد با بقی حیوانات فرق دارد پس اعمال و رفتار او نیز باید با موجودات دیگر متفاوت باشد و یکی از آن اعمال که نشانه برتری و نشانة عقل است اطاعت پذیری از فرامین خالق عالم است وآن هم در انجام عبادات و ترک محرمات است .

لذا وقتی انسان فهمید که چرا باید نماز بخواند سعی می کند که به بهترین شکل بخواند ودیگر اصلاً نمی تواند آنرا سبک بشمارد و تمام همتش را را می کند تا تمام نماز و عبادات را به بهترین شکل ممکن انجام دهد ، ائمه ( ع ) که استغفار می کردند برای چه بوده ؟ خدای نکرده اهل گناه و معصیت که نبوده اند که بگوییم بخاطر گناهانشان استغفار  می کنند ، بلکه آنها به فرموده خودشان استغفار از عباداتشان می کرده اند ، یعنی می فرمودند چون خداوند دارای مقامات بسیار عالی و کمالات عظیم الشأن است باید نماز و عبادتی انجام شود که درخور شأن خداوند متعال باشد لذا استغفار می کردند و ازخداوند طلب بخشش می کردند . پس انسان باید سعی کند که هر روز نمازش از روز قبل بهتر باشد و به گونه ای نماز و عبادت انجام دهد که شایسته مقام حضرت حق باشد و با آن سنخیت داشته باشد .

انشاءالله خداوند به همه ما توفیق دهد که عباداتمان درخور شأن خودش باشد.ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی