اسلاید شو

نام کتاب: فنون افزایش هوش هیجانی - خانواده سالم

تاریخ : چهارشنبه 14 دی‌ماه سال 1390


نویسنده: جان گاتمن
کلید فرزند پروری موفق برپایه ژرف ترین احساسات، عشق و محبت نسبت به فرزند است، که صرفاً به وسیله ...
نام کتاب: فنون افزایش هوش هیجانی

نویسنده: جان گاتمن

مترجم: منا خاطری

انتشارات: موسسه خدمات فرهنگی رسا

کلید فرزند پروری موفق در نظریه های پیچیده، شرح نقش های افراد خانواده با تمام جزئیات یا فرمولی غیر قابل فهم برای رفتار نیست، بلکه برپایه ژرف ترین احساسات، عشق و محبت نسبت به فرزند است، که صرفاً به وسیله همدلی و درک متقابل نشان داده می شود. اساس فرزند پروری، حضور به شیوه فعال در زندگی کودکان است. این کتاب در 7 فصل نوشته شده که در فصل دوم 81 پرسش در قالب خودآزمایی شیوه فرزندپروری قرار داده شده است، به همه جنبه های تربیتی می پردازد. پس از پاسخگویی به سؤالات، والدین به 4 دسته والد کوچک انگار، والد محکوم کننده، والد رها کننده و آموزشگر هیجان تقسیم می شوند.

والد کوچک انگار معمولاً احساسات کودک خود را بی اهیت و پیش پا افتاده می پندارد و می خواهد هیجان های منفی کودک را به سرعت از بین ببرد. گاهی هیجان های کودک را مسخره می کند یا آن را دست کم می گیرد. در این شیوه تربیتی کودک می آموزد احساسات او نادرست، ناشایست وبی ارزش است. آنان می آموزند به دلیل شیوه احساسی شان مشکلی جدانشدنی و ذاتی در آن ها وجود دارد.

والد به حال خود رهاکننده ابراز همه هیجان های کودک را آزادانه می پذیرد و شیوه های حل مسئله را به کودک نمی آموزد. در این روش کودک شیوه مدیریت هیجان را نیاموخته و در تمرکز و دوست یابی و سازگاری با کودکان دیگر با مشکل روبرو است.

اما به اعتقاد نویسنده بهترین شیوه تربیت، آموزشگر هیجان است که والد به هیجان های فرزندش احترام می گذارد و لحظه های هیجانی را فرصتی می داند برای گوش دادن به کودک و ...

با این روش تربیتی کودک اعتماد کردن به احساسات خود، مدیریت هیجان و شیوه حل مشکلات را می آموزد، عزت نفس بالا و سازگاری زیادی با دیگران دارد. ...

ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی