اسلاید شو

هشت تکنیک جالب برای ارتباط بهتر با همسر - خانواده سالم

تاریخ : یکشنبه 13 مرداد‌ماه سال 1392

مرد، خود را روی مبل ولو کرده و چشم به تلویزیون دارد. گاهگاهی هم چند خط از روزنامه‌ی مقابل می‌خواند. زن، لب مبل نشسته و مدام به مرد، نگاه می‌کن
د. چهره‌اش دلخور است. مرد ولی اصلا توی این باغها نیست! ...  مرد، خود را روی مبل ولو کرده و چشم به تلویزیون دارد. گاهگاهی هم چند خط از روزنامه‌ی مقابل می‌خواند. زن، لب مبل نشسته و مدام به مرد، نگاه می‌کند. چهره‌اش دلخور است. مرد ولی اصلا توی این باغها نیست! بالاخره طاقت زن تمام می‌شود و با صدای بلند توی گوش همسرش فریاد می‌زند: «هی! تو! حواست هست چیکار می‌کنی؟ از وقتی اومدی یک کلمه هم با من حرف نزدی! می‌شه بپرسم چرا؟» مرد شاید تعجب کند! شاید وحشت کند و گمان ببرد زنش دچار جنون آنی شده! ولی هیچکدام از اینها نیست! تعجبی ندارد که! علت این رفتار زن، فقط و فقط برمی‌گردد به تفاوت در روشهای ارتباطی زن‌ها و مرد‌ها. در این مطلب، به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

 

پیش به سوی هدف
فرض کنیم زن یا مردی می‌خواهد به خواسته‌ی خود برسد. روش عمل در اینجا بسیار متفاوت است. زنها در اینجور موارد، معمولا مدام سوال می‌پرسند و هدف‌شان هم از این کار، تشویق و ترغیب دیگران به موافقت با نظرشان است. اما مرد‌ها، روش خاص خودشان را دارند. آنها معمولا به جای پیشنهاد دادن،‌ مدام حکم صادر می‌کنند تا هم اقتدارشان ثابت شود و هم  خیلی زود و سریع به هدف برسند!

 

پابرهنه توی حرفم نیا!
شاید خیلی‌ها ازپریدن توی حرفشان متنفر باشند ولی باز هم بیشتر افراد این کار را می‌کنند. اما جالب، انگیزه‌ی هرکدام از گروه زنها و مردها از این عمل است. خانم‌ها وقتی صحبت کسی را قطع می‌کنند، می‌خواهند نگرانی‌ و همدردی‌شان را نشان دهند ولی مرد‌ها برای تمام کردن موضوع و کنترل مکالمه در دست خودشان این کار را می‌کنند. جالب اینکه مرد‌ها وقتی در حال صحبت هستند حتی حرف‌های حمایتی خانم‌ها را مزاحم صحبتشان می‌دانند و دلشان نمی خواهد به هیچ وجه، حرف اضافه بشنوند!

 

به چشمهایم نگاه کن!
فرض کنید وارد یک مهمانی شدید که گروهی از خانم‌ها یک طرف اتاق نشسته‌اند. صندلی‌ها را طرف یکدیگر چرخانده و با هم مدام تماس چشمی دارند. طرف دیگر اتاق، آقایانی هستند که موقع صحبت چشمهایشان همه‌جا می‌چرخد جز به طرف یکدیگر! اینها، تفاوتهای سبک گفت‌وگوی هر گروه است. اما وقتی همسران با هم وارد صحبت می‌شوند شاید یک گفتگوی ساده، بتواند مشکل‌آفرین باشد! مثل وقتی که مردی با همسرش صحبت می‌کند ولی بنا به روش خود، با او تماس چشمی ندارد. حال ممکن است برای زن، این تصور به وجود آید که شوهرش علاقه‌ای به این گفت‌وگو ندارد. در حالی که این طرز تفکر به هیچ‌عنوان درست نیست! نکته‌ی دیگر در مورد وضعیت بدن مردهاست. آنها هرچقدر راحت‌تر می‌نشینند و لم می‌دهند، تمرکز بدنشان را بهتر حفظ می‌کنند! پس یادتان باشد این حالت مردها، نشانه‌ی بی‌توجهی به حرف شما نیست!

 

آیا زنها پرحرف‌ترند؟
حتما شما هم چیزی درباره‌ی تعداد واژگان مصرفی زن و مردها شنیده‌اید و این که زنها بیشتر از مردها حرف می‌زنند. ولی تحقیقات جدید نشان داده تفاوت بسیار زیادی بین زن‌ها و مرد‌ها در تعداد کلمه‌های گفته شده وجود ندارد و تفاوت مهم در زمان صحبت کردن است. پژوهش‌ها نشان داده خانم‌ها بیشتر دوست دارند وقت‌شان را به حرف زدن با خانواده و دوستان صمیمی‌ بگذرانند، از تجربه‌هایشان بگویند و حمایت‌شان را نشان دهند. در حالی که مرد‌ها بیشتر در محل کار و موقعیت‌های رسمی و اجتماعی صحبت می‌کنند و هدفشان از صحبت، تبادل اطلاعات است.

 

سنگدل! بیرحم!
نوبتی هم که باشد می‌رسیم به بحث شیرین معذرت‌خواهی! زن‌ها و مرد‌ها هنگام عذر‌خواهی خیلی متفاوت رفتار می‌کنند. خانم‌ها معمولاً هدفشان ‌از عذر‌خواهی ایجاد ارتباط و حفظ رابطه‌شان است. ولی مرد‌ها معمولا با عذ‌ر‌خواهی مشکل دارند. آنها می‌ترسند مبادا معذرت‌خواهی چیزی از جایگاهشان کم کند! معمولاً این موضوع، بعد از دعواهای بین زن و مرد خود را بیشتر نشان می‌دهد. یعنی وقتی که مردها می‌ترسند عذر‌خواهی کنند و زنها این رفتار را ناشی از بی‌عاطفگی‌، سنگدلی، بیرحمی و هر صفت ناجور دیگر که فکرش را بکنید می‌دانند و اینطور می‌شود که دعوا هی کش می‌آید و کش می‌آید و کش می‌آید!

 

من از تو برترم!
حالا می‌رسیم به موضوع تعریف و تمجید که بار دیگر تفاوت‌های جنسیتی آن را دشوار می سازد! خانم‌ها از کودکی تعریف و تمجید کردن را یاد می‌گیرند و از آن برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. بوسیله‌ی آن خود را در دل همه‌جا می‌کنند و دل بدست می‌آورند. اما مرد‌ها! از نظر آنها لزومی ندارد در مورد چیزی تعریف بیخودی بکنند. پس در عوض، به ارزیابی می‌پردازند. طبیعتاً وقتی خانمی از همسرش سوالی می‌پرسد به امید اینکه تعریف بشنود، ولی در عوض نصیحت می‌شنود حسابی حالش گرفته می‌شود چراکه نه تنها تعریفی نشنیده بلکه همسرش جوری با او حرف زده که انگار می گوید: «من از تو برترم».

 

وقتی دل همسرتان می‌شکند!
امان از این خانمها که برای بیان هرچیزی غیرمستقیم عمل می‌کنند حتی وسط دعواهای زن و شوهری! زنها در اینجور مواقع، برای رسیدن به هدف، شروع به پرسیدن سوال‌های مختلف می‌کنند و هدف از بیان این سوالها، یا ابراز مخالفت است و یا ارائه‌ی اطلاعات! آنها حتی در این شرایط هم مستقیم سر اصل مطلب نمی‌روند! اما برعکس، آقایان هنگام جروبحث و گفت‌وگو سر یک موضوع، صاف و پوست کنده حرفشان را می‌زنند و این وسط متوجه نمی‌شوند که شاید گفتن آن حرف تا چه حد موجب دلشکستگی همسر دلبندشان خواهد شد!

 

مهارتهای غیرکلامی
و در پایان، بد نیست اشاره‌ای بکنیم به چند نوع ارتباط غیرکلامی. ضربه زدن با انگشت، چپ‌چپ نگاه کردن، پا روی پا انداختن و سر و دست تکان دادن از ارتباط‌های کلامی و رفتاری محسوب می‌شود که در خانم‌ها بسیار شایع است. اما آقایان در خصوص حالت‌های چهره و تماس بدنی، خیلی محتاطند. البته هنگام نشستن قضیه فرق می‌کند! چون آقایان راحت و بی‌تعارف می‌نشینند و بدون هیچ نگرانی لم می‌دهند و پاها را دراز می‌کنند. اما خانم‌ها موقع نشستن خود را جمع کرده و دست‌ و پاها را نزدیک می‌آورند. خانمها، معمولاً از حالت چهره و بدن طرف مقابل و خودشان در ایجاد رابطه، استفاده‌ی زیاد می برند اما آقایان خیلی به حالت‌های چهره توجه نمی‌کنند و در عوض دوست دارند فضای گفت‌وگو را در دست بگیرند!

امیدواریم این اطلاعات هرچند اندک و نکات ظریف، به شما کمک کند روز به روز رابطه‌ی شیرینتان را با همسر عزیز خود محکم و مستحکمتر نمایید!

 

 ارسال توسط فاطمه سالمی
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظرسنجی